Gönderen Konu: Şubat ayında ekilebilecek tohumlar  (Okunma sayısı 4807 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kahraman Çelen

  • Genel Moderator
  • Filiz
  • *****
  • İleti: 64
  • Karma: +0/-0
  • Cinsiyet: Bay
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
Şubat ayında ekilebilecek tohumlar
« : 04 Şubat 2014, 02:11:11 »
Rengarenk çiçekler ve iştah açıcı sebzeler bahçenizle kucaklaşmak istiyor artık. Haydi kolları sıvayın. Bu ay ekeceğiniz tohumlarla, bahar ve yaz aylarında bahçenizde görsel bir şölen yaratın...

HAVUÇ Daucus carota
Karoten ve A vitamini bakımından çok zengindir. Az ışık, düşük sıcaklık ve toprak rutubeti yeterli olan yerlerde en iyi gelişmeyi gösterir. Serin iklim sebzesi olan havuç için en iyi sıcaklık 15-20 derecedir. Derin, geçirgen, organik maddelerce zengin topraklarda en iyi ürün verir. Toprağın drenajının da iyi yapılması gerekir.


kraliyet-halisiKRALİYET HALISI Alyssum saxatle
Kolay yetişen, mevsimlik bir bitkidir. Çiçekleri genellikle beyaz, pembe, mor ve lila renklerindedir. Nisan ve mayıs ayında açmaya başlar. Bal gibi kokar. Bahçelerde sınır bitkisi olarak kullanılabilir. Güneş gören köşeleri sever. Boyu 10-20 santimetreye ulaşır.

ates-cicegiATEŞ ÇİÇEĞİ Salvia splendens
İsmini kırmızı açan çiçeklerinden alır. Mevsimlik, çok yıllık, yaprağını döken, dökmeyen, yumrulu ve kök saplı olmak üzere yaklaşık 900 çeşidi vardır. Saksılarda ve çiçek tarhlarında sıkça kullanılır. Güneşe ya da yarı gölge alanlara ekebilirsiniz. Nisan ve mayıs aylarında çiçeklenir. Boyu 20-120 santimetreye ulaşır.

 
 
patlicanPATLICAN Solanum melongena
Kalori değeri düşük bir besin olan patlıcanda A, C ve B vitaminleri ile kalsiyum, fosfor ve demir vardır. En iyi gelişimi sıcak ve nemli ortamlarda gösterir. Toprak konusunda çok seçicidir. Hafif geçirgen ve drenajı iyi olan, derin topraktan hoşlanır. Ocak ayından, mayısın ortalarına kadar tohumlarını ekebilirsiniz.

petunya
 
PETUNYA Petunia
Çiçekleri alacalı ve katmerlidir. Nisan-mayıs ayında çiçeklenmeye başlar. Yaz boyunca çiçekli kalan, mevsimlik bir bitkidir. Genellikle saksı bitkisi olarak kullanılır. Mor olanlarının kendilerine özgü, hoş bir kokusu vardır. Güneşli ya da yarı gölge alanlar onun için idealdir. Boyu 20-30 santimetre civarındadır.

 
domatesDOMATES Solanum
Sıcak ve ılıman iklimlerden hoşlanır. Dünyadaki 10 bin domates türünün Türkiye’de yetiştirilmeye en uygun olanları Pearson ve C2121 cinsleridir. Her tür toprakta yetişebilmesine rağmen, domates yetiştireceğiniz toprağın drenajının iyi, derin, humus ve besin maddelerince zengin olması gerekir.

camguzeli
 
CAMGÜZELİ Impatiens
Katmerli, salkım şeklinde olan çiçekleri, beyaz, kırmızı ve pembenin tüm tonlarını içerir. İç mekan bitkisi olarak da kullanılabilir. Sapları ince ve kırılgandır. Nisanmayıs ayında çiçek açmaya başlar. Bakımı iyi yapılırsa tüm seneyi çiçekli geçirir. Nemli ve gölge alanları sever.

 
 
kadife-cicegiKADİFE ÇİÇEĞİ Tagates
Elliye yakın türü vardır. En önemli özelliği, yapraklarının keskin kokusudur. Bahçenizde sebze varsa tohumları yakınına ekin; kokusuyla birçok zararlıyı onlardan uzak tutar. Güneş alan ya da yarı gölge alanlarda mutlu olur. Haziran ayında çiçeklerini açar. Boyu, 20-30 santimetre civarındadır.

vapur-dumani
 
VAPUR DUMANI Ageratum mexicanum
Genellikle mavi renktedir. Beyaz, pembe ve morları da vardır. Yuvarlak, küçük yapraklı çiçekleri ponponu andırır. Rengiyle, bulunduğu her bahçede ilgi çekmeyi başarır. Bu özelliğinden dolayı parklarda sıkça kullanılır. Doğrudan güneş gören bölgeleri sever. Nisan ve mayıs ayları en çiçekli olduğu aylardır.

 
 
bezelyeBEZELYE Pisum sativum
Serin iklim sebzesidir. Bol rutubetli yerlerde iyi gelişim gösterir. Türüne göre, şubat başından nisan ortasına kadar tohum ekimi yapılabilir. Genellikle ekimden 90 gün sonra ürün verir. Sıcak ve aşırı güneşten hoşlanmaz. Serin ortam ister. Sulamayı sabah erken ya da akşam saatlerinde yapmalısınız.
 
Forumda konu açmak ve yorum yapmak için kayıt olunuz.

Kahraman Çelen