Gönderen Konu: Tohumdan Üretim  (Okunma sayısı 4059 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hakan Mehmet Karahanoglu

 • Yönetici
 • Ağaç
 • *****
 • İleti: 367
 • Karma: +0/-0
 • Bilgi Paylaştıkça Güzeldir
  • Profili Görüntüle
  • yereltohum
  • E-Posta
Tohumdan Üretim
« : 04 Şubat 2014, 03:14:10 »
]TOHUMDAN ÜRETİM
tohum
Birçok sebze ve çiçek, tohumdan üretilir. Kimileri (dereotu, maydanoz, susam, haşhaş vb.) doğrudan tarlaya/saksıya atılarak, kimileri (fasulye, karpuz, kavun, kabak, mısır) tarlaya dikilerek, kimileri (domates, biber, çiçeklerin çoğunluğu) önce fideleştirilerek sonra şaşırtmayla tarlaya/saksıya dikilerek bitkileşmesi sağlanır.

Genel olarak, tohumların ıslatılarak şişirilmesi çıtlamanın/filizleşmenin erkenciliğini sağlar. Tohumlar genellikle 1 gece ile yeteri kadar (çıtlayana) kadar suda ıslatılır. Su, oda sıcaklığında olmalı, ıslatılan tohumlar bir bez, pamuk içinde ve oda sıcaklığında tutulmalıdır. Aspirin veya söğüt suları, çıtlamanın erkenciliğini de sağlar.


Islatılan/çıtlatılan tohumlar, tohum yerlerine bitkinin genişliğine uygun olarak (toprak temiz olmalı) serpilerek atılır. Üzerlerine tohum boyunun 2-3 misli kadar yumuşak toprak atılır ve toprak hafif bir şekilde bastırılır takiben mümkün olduğunca ince sulama yapılır (fısfıs şeklinde) ve toprak yüzeyinin kurumaması sağlanır. Hatta sulamalardan sonra üzerlerinin gazete veya bezle örtülmesiyle nemin bünyede kalması sağlanır/önerilir. Her bir tohumun ayrı filizlenme sıcaklığı vardır ve bu sıcaklığa ulaşmayan tohumlar çimlenmez. Fidelikler ışıklı ve sıcak günlerde 1-2 saat açık bırakılarak havalandırılması da sağlanmalıdır. Atılan tohumların filizlenmesinden sonra köklerin zarar görmemesi için azar azar toprak takviyesi yapılmalıdır. Bitki, 5-6 yaprak olmadan yerinden alınmamalı ve zarar verilmemelidir. Dış sıcaklık mevsim normallerine yaklaştığında fidelik akşamdan sulanmalı ve söküm öncesi tekrar sulanmalıdır. Bitkinin üst yapraklarından (kulaklarından) tutarak sökümü sağlanmalı ve vakit geçirilmeden yeni yerlerine dikilmelidir. Kökün üst kısmındaki toprak hafif bir şekilde bastırılmalı ve takiben can suyu verilmelidir. (can suyu, pazarda satılmaz, normal kullandığımız sudur). Fidelikte kalan fideler için, üzerlerine bir miktar gübre/hafif toprak atılmalı ve hemen sulanmalıdır.

Tohumların yatırıldığı toprağın gübreli olması önerilir.

Dış düzeyi kalın meyve ağacı tohumları, pense yardımı ile hafifçe çatlatılarak ıslatılmalıdır.

Bazı bitki ve çiçeklerin çelikle çoğaltılmasında aspirin veya söğüt suyuyla köklendirilmesi, köklendirme çalışmasını hızlandırır.

Sağlığınız ve sağlıklı tohumlar için lütfen kimyasal kullanmayınız.[/size]