BİTKİ BESİNLERİ VE TOPRAK DÜZENLEYİCİLER > Gübre Çeşitleri

Odun Külünün Bitkilere Faydası

(1/1)

Hakan Mehmet Karahanoglu:

Bitkilerin büyümesinde odun külü aslında çok faydalı olduğu gerçektir. Ağaç külü sağlıklı bitkiler için  gerekli olan farklı elementlerinin ve minerallerin doğal bir kaynağıdır. Odun külü potasyum açısından zengin olduğundan dolayı meyve büyümesine yardımcı oluyor.Böceklere karşı çok iyi doğal bir ilaç.  Ayrıca bu bitkiler gibi bitkiler için en önemli besin olan fosforun en önemli mineraller, magnezyum, kalsiyum ve potasyum, kül bazılsrını bünyesinde  bulundurduğundan bitkiler için güçlü bir kök sistemi oluşturmanıza yardımcı olduğu bilmelisiniz
   Kül kuvvetli alkalik özellik gösterir. Asidik karakter gösteren toprakların iyleştirilmesinde kullanılacak iyi bir maddedir. Odunkülü toprakta çok iyi çözündüğünden, asitliğin giderilmesini çok hızlı sağlar.


   KÜLÜN YAPISI:
100Kg odun tam yandığında geriye 0,2-0,6Kg kül bırakır. Külün içinde; karbonat-sülfat-fosfat-klor ve silikatların yanında alkali ve toprakalkali metalleri ile demiroksit gibi maddeler bulunur. Yapılan labaratuvar denemeleri sonucunda külün yapısında aşağıdaki maddeler bulunmuştur.

K2O % 25-40
P2O5 % 0,95-8,65
CaO % 20,3-47,8

Odunkülünün içinde azot bileşikleri ancak iz halinde bulunurlar. Çünkü yanma işlemi sırasında azot bileşikleri havaya uçar. (NO-NO2 gibi) Odunkülünün ana maddesi genel olarak K2CO3 dür. Bir zamanlar (19. yüzyıl) odunkülü, potasyum ihtiva eden tek gübre idi ve tarlalara verilirdi.

Bu dönemde sebze bahçeleri için kullanılan bir gübreleme reçetesi aşağıdaki gibidir.

300 kısım Torfkarışımı
30 kısım Kalsiumıksit (sönmemiş kireç taşı)
2 kısım Sodyumklorür (yemektuzu)
36 kısım Boynuz tozu
30 kısım Kiremit veya tuğla tozu
30 kısım Odunkülü
45 kısım kuruyaprak

Bu miktar 275m2 bahçeye atılacak.
   Odunkülü gübre olarak kullanılabilir. Fakat pratik bir madde değildir. Depolaması, tarlaya atılması ve elde edilmesi çok zordur.
     Kül topraktaki PH seviyesini yükselterek toprağı alkali yapar. Asitik toprak isteyen bitkileri öldürebilir.
Bunu için oranını iyi ayarlayınız.Odun külü potasyumca zengin olduğu için potasyumlu gübreler yerine kullanılabilir. 10m2 ye 3 litre hesabı ile uygulanabilir.( Toprak analizi ile potasyum miktarı belirlenmeli). Odun külü yavaş salınımlı iyi bir potasyum kaynağıdır.Odun külünü potasyum gübresi olarak kullananlar  3 kat kükürtle karıştırın. Yoksa asit dengesini bozar ve bitkiyi yakar.Kükürtle karıştırın ve az kullanın.Kükürt asit derecesini düşürür.Ph değerinide korumuş olursunuz.

1 - Hamam böcekleri kovar

2 - Salyangozlar / salyangoz caydırmak için bahçede bireysel bitkiler etrafında düşük bir halka şeklinde yayın.

3 - Çim Gübre olarak - odun külünde % 10-25 kalsiyum,% 1-4 magnezyum,% 5-15 potasyum ve % 1-3 fosfor içerir.

4 - Gümüş parlatmada  Külü su ile karıştırın gümüş parlatmak için birebir.

5 - Büyük Gübre olarak- Domates, diğer itüzümü sebzeler ve meyve ağaçları için.

6 - Kaygan zeminlere serpin -  çok az!(don olaylarının görüldüğü yerlerde)

7 - BÜYÜK Buz çözücü! - Alkali kül doğal buz eritebilir  ve güneş dışında,  düzenli buz eriyik daha hızlı erime, ısı oluşturur.

8 - Yosun Caydırıcı - ÇOK az gerekli.   suyun 1000 galon başına 1 çorba kaşığı gerektiği gibi.

9 - Koku Kontrolü - bir avuç kullanılarak de-kokarca pet'leriniz hayvanın postu üzerine ovuşturdu kalan kokuyu nötralize eder.

10 - Kompost zenginleştirin -. Organik bileşik toprağa uygulanan  külleri yağmurlama tarafından besin geliştirmek   çok fazla olsa da, karışımın kalıntılarına ekleme yapınız.

Güz ve kış aylarında bahçede kül dağıtmak için en uygun zamandır, bu şekilde o toprağa yerleşir ve bir sonraki bahar  onun içindeki besini serbest bırakabilirsiniz.Küller sağlıklı bahçe toprağı korunmasında önemli olan, her bir fosfor, magnezyum, potasyum ve kalsiyum karbonat içerir. Ağaç külü bir alkalin pH kadar asit topraklarda pH'ın yükseltilmesi için mükemmeldir. Kül sümüklü böcek ve diğer zararlı haşere bir dizi caydırıcıdır. Toprağa uygulandığında, toprağın pH'ının yükseltilmesi veya alkali ile çok kireçtaşı gibi davranır. Kireçtaşı farklı olarak, talaş, yüksek suda çözünürlüğe sahiptir ve toprak pH değiştirmek için daha hızlı çalışmaktadır. Bu bir doğal yüksek toprak pH değerine sahip eğilimindedir birçok bahçelerde bir sorun neden olabilir. Odun külleri gibi açelyalar, orman gülleri ve yaban mersini gibi asit seven bitkiler, etrafına tatbik edilmemelidir. Bir toprak testi ile odun külleri sizin bahçe toprağı gerekli olup olmadığını belirlemek için en iyi yolu olsa da, sonbahar veya kış aylarında çim ve bahçe 1000 metre kare üzerine serpilir . Bahar ve yaz aylarında kompost yığınınıza  temiz yanan odun külü ekleyin!(içinde küşe kağıdı parlak kağıt yakılmışsa kullanmayın)
Hazırlayan :Hakan Mehmet Karahanoğlu

kaynak:ziraatyapma.blogspot.com.tr

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git