Gönderen Konu: En lezzetli tavuk cinsi (Cornish game)  (Okunma sayısı 12147 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hakan Mehmet Karahanoglu

 • Yönetici
 • Ağaç
 • *****
 • İleti: 367
 • Karma: +0/-0
 • Bilgi Paylaştıkça Güzeldir
  • Profili Görüntüle
  • yereltohum
  • E-Posta
En lezzetli tavuk cinsi (Cornish game)
« : 23 Ekim 2015, 06:08:59 »
Cornish Game
Indian Game de denir. Bu türün ortaya çıkması hakkında bilgiler:

İngiliz dövüş horozu meraklıları 1760 yıllarında Reza Asil tavuklarını, 1830′larda ise büyük Asil türlerinden Malay tavuklarını İngiltere’ye getirdiler. Bunlar bildiğimiz safkan Hint tavukları. Daha önce ise yüzyıllardır güneydoğu asya kökenli dövüş horozlarına sahip idiler.

1850′lerde horoz dövüşü yasaklanmadan önce, İngiltere’nin en güneybatı bölgesi olan Cornwall’da bambaşka bir dövüş horozu türü elde etmek amacıyla “Old English Game” tavukları ile yeni iki safkan (Kırmızı Reza Asil ve Malay) türlerini defalarca çapraz melezleştirmelere tabi tuttular ve 1840′larda Sir Walter Raliegh Gilbert tarafından üretilmiş yeni türe “Indian Game” dediler. Bu yeni tür Cornwall yöresine ait olduğu için, Cornwall’a mensup anlamında “Cornish” adı ile de anılır oldu. 1889′da bu tavuk türü için dernek kuruldu. Bazı kaynaklarda bu türün dövüş için değil, o zamanın kralı için özel bir etlik tavuk cinsi oluşturmak amacıyla türetildiği iddia ediliyor.

Indian Game’in tam Türkçesi “Hint Tavuğu” demektir. Bizdeki Hint tavukları gibi safkan değildir; “İngilizlere özgü Hint Tavuğu”dur. Herhalde İngilizler sahip oldukları eski ve yeni bütün Hint kökenli tavukların karışımı bir tür olduğundan dolayı bu son melez türe “Indian Game” yani Hint Tavuğu demiş olabilirler.

“Indian” ingilizcede Hintli, Hint ve Hindistan’a mensup anlamlarına geliyor.
“Game” yenilmesi için avlanılan / tam evcilleştirilmesine gerek olmadan beslenebilen tavuk, hindi, ördek, sülün gibi kuş türlerine ve bilhassa av kuşlarına denir. “Spor aktiviteleri” ve ayrıca “oyun” anlamlarına da gelir.

Indian Game orijinal türü günümüzde çok azalmış olup yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Zamanla bunların pekçoğu özel et tavuğu elde etmek amacıyla başka türlerle melezleştirilmişlerdir.

O zamanlar İngilizlerin Asil dedikler cinsin ise aslında Reza Asil cinsi olduğu yönündeki günümüz uzmanlarının iddiasını aşağıdaki antika değeri olan fotoğraflar doğruluyor (Fotoğrafların orijinalleri büyük olup para ile satılır. Web’de tanıtım için küçükleri gösterilmiş).

  Soldakiler Reza Asil, sağdakiler Malay.

 

   Bu iki türü ve “Old English” türlerini çiftleştirerek daha iyi dövüş horozları elde etmek istemişler.

İngiliz icadı Hint tavuğu türünü biraz inceleyelim:
1800′lü yılların ortalarına doğru Indian game adı verilen ve aynı zamanda Cornish Game de denen tür ortaya çıkmış.
Reza Asil esas Asil cinsine göre biraz ufak tefek, Malay ise daha büyük ve bunlara ilaveten İngilizlerin artık millîleşmiş olan “Old English Game” türleri özel çalışmalarla titizlikle melezleştiriliyor…

Jubilee Indian Game – Niçin bu ismi almış, hikâyesi: Bir genetik bilimcisi olan “Henry Hunt of Gloucestershire” Kraliçe Viktoria’nın 60. kraliçelik yıldönümü anısına bu cins tavuğu üretmiş. Kraliyet ailesinde 60. kral veya kraliçelik yıldönümüne “Diamond Jubilee” deniyormuş.

Dünyada hemen her konuda öncü olan bir milletin böyle özelliklerini görmek şaşırtıcı olmuyor. Yüz yıl önce bile, sadece bir çiçeğin meraklılarının dahi bir araya gelerek dernekler kurdukları bir toplum yapısı, derin bilgi ve araştırma kültürü.

Dövüşçülükten Etçiliğe
1900′lü yılların ilk yarısında Indian (Cornish) Game türü tavuklardan “yemeklik et tavuğu” elde edilmesi çalışmalarına girişilmiş. Diğer tavuk türleriyle melezlemelere tabi tutularak hem lezzeti hem et verimi arttırılmaya çalışılmış. Meselâ Sussex ve Dorking türleri ile çiftleştirilerek harika yemeklik tavuk türleri elde edilmiş.
“Kümes hayvancılığı endüstrisi ağırlıkla bu tavuk türüne dayanır. Süpermarketlerde satılan piliçler beyaz Cornish tavukları ve beyaz Plymouth Rock tavuklarının melezleştirilmesinden üretilen tavuk türlerindendir.” … diye iddia ediliyor. Et verimi yüksek türlerin elde edilmesi ise çok uzun yılların çalışmalarıyla olabilmiştir. Yani bir iki ayrı cinsi çiftleştirmekle birden bire kaliteli etlik tavuk cinsleri üretilemez.
Böylece, et verimi için özelleştirilmiş sonraki Cornish çeşitlerinin çoğu hantal, ağır, iri, güçlü ve kaslı hayvanlar olurlar. Yumurta verimleri çok düşüktür. Bol yemle beslenmeleri gerekiyor.
Horozları 5 kiloya yakın ağırlıkta olabilmektedir.. Diğer tavuk türlerine nazaran dişi ve erkek beden biçimleri bunlarda hemen hemen aynıdır.Uzman İngilizlere göre gerçek İngiliz “Indian Game” tavukları nasıl olur?
(Bugün sayıları az olduğundan dolayı az bir ihmalle tarihe karışıp gidebilirler endişesi var.)
- Sert tüyleri vardır. Tüyler bedene yapışık gibi uzarlar. İbikleri küçük ve kısa olur.
- Son derece dayanıklı, hareketli ve hemen her mevsimde kendi başlarının çaresine bakabilecek özellikleri vardır. Eğer açıkta serbest tavuk yetiştiriciliği yapılan çiftliklerde besleniyorlarsa uçabilirler, geceleri ağaçların tepelerinde tüneyerek geçirirler.
- Yumurta verimi fena değildir. Bir ingiliz-hint (cornish veya indian game) tavuğu bir yıl içinde toplam ortalama 200 kadar yumurta verebilir (yumurta verimi hakkındaki bu bilgi ne kadar sağlıklıdır orasını bilmiyorum başka kaynaklarda bu konuda bilgiye rastlayamadım. Ama resimlerde görüldüğü gibi gerçek hint tavuklarından bir hayli farklılaşmışlar).
- Civcivleri de dayanıklı olup daha ilk günde hareketlilikleri canlılıkları üstündedir.
- Bunlar hem eti hem yumurtası için beslenirler.
- Açıkta özgür bırakılarak yapılan tavuk yetiştiriciliğine en uygun hayvanlardır.
- Sayıları çok azalmış ve azalmaktadır. Nesillerinin yok olma tehlikesi yüksektir.

                                                                      Kaynak:tavukdevletli.com
« Son Düzenleme: 13 Aralık 2015, 06:19:55 Gönderen: Tuğba Avcı »

Çevrimdışı Hakan Mehmet Karahanoglu

 • Yönetici
 • Ağaç
 • *****
 • İleti: 367
 • Karma: +0/-0
 • Bilgi Paylaştıkça Güzeldir
  • Profili Görüntüle
  • yereltohum
  • E-Posta
Ynt: En lezzetli tavuk cinsi (Cornish game)
« Yanıtla #1 : 23 Ekim 2015, 06:19:38 »
Aşağıdaki yazı Akşam gazetesi yazarlarından Yurtsan Atakan' a ait. Yazıda bahsedilen tavuk cinsinin ne olduğunu yada nasıl temin edileceğini(canlı olarak) bilen var mı?
Korniş tavuk lezzeti
11 Mart 2012 Pazar 02:00
Çoğunluk burun kıvırsa da, yazılarımda fırsat buldukça  değindiğim gibi tavuk en sevdiğim etlerden biridir. Dünyanın en ünlü, yıldız şeflerinin gözde malzemelerinden biri olması da tesadüf değil kuşkusuz (Bknz. tuzvebiber.com'daki Şeflerin Yükselen Yıldızı Tavuk başlıklı blog yazım).
 Aslına bakarsanız Fransız Mutfağı'nın geleneksel temel malzemelerinden biridir tavuk. Fabrikasyon üretime geçişle birlikte hem lezzetsizleşmesi hem de ucuzlaması nedeniyle son birkaç yılki tekrar yükselişine değin lüks restoranların mönüsünden dışlanmıştı. Şimdi tekrar yükselişte ve mönüsüne girmediği büyük şef kalmadı gibi. Tabii öyle sıradan tavuklar değil bu şeflerin mönülerinde yer verdiği. Yöresel köy tavukları, yabani tavuklar, özel olarak geliştirilmiş tavuk ırkları gibi lezzetleri tercih ediyorlar yıldız şefler.
 Bu farklı lezzetler arasında, Avrupa'da, özellikle de ABD'de karşınıza çıkma ihtimali en yüksek olanı korniş (cornish) olarak adlandırılan tavuk cinsi.
 Küçük boyutlarına bakarak tanıyabileceğiniz bu lezzetli tavuk cinsine geçenlerde Türkiye'de de, Etiler Günaydın Kasap'ta rastlayınca çok sevindim ve hemen alıp denedim tabii ki.
 Korniş piliçler diğer piliçlerden daha gençken, 28 günlük olduklarında kesiliyorlar. Tavuklar 28 günlük olmadan önce kolay kolay hastalanmadıkları için antibiyotikli yem almaları da gerekmiyor. 28 günlük pilicin büyüklüğü 42 günlük tavuğun yaklaşık yarısı kadar olduğundan, korniş tavuk bütün olarak tek kişilik bir porsiyona da uygun.
Arpa, mısır, yonca ve kekikle besleniyorlar. Yemlerine kesinlikle antibiyotik katılmıyor. Üretim maliyeti yüksek olduğundan satış fiyatları da normal tavukların iki katı pahalı. Ancak daha yüksek kapasitede üretildiklerinde fiyatları da düşecek.
 Korniş tavuğu denemek isterseniz mutlaka fırında denemenizi tavsiye ederim. Tuz, karabiber ve zeytinyağı ile ovup 25-30 dakika 200-220 dereceye önceden ısıtılmış fırında bir kere çevirerek, derisi kızarana kadar pişirin.
 Bir de unutmadan pilici seçerken 400 gram civarında olanlardan seçmenizi tavsiye ederim. Cüneyt Asan başlangıçta sadece 28 günlük korniş piliç satıyormuş. Ancak korniş tavuğa yabancı Türk tüketicisi daha büyük tavuk talep edince mecburen 30-35 günlük piliçler de sunmaya başlamış. 500, 600 gramlık olanları yerine 400 gram civarında olanları seçerseniz 28 günlük gerçek korniş piliç lezzetini yakalamış olursunuz.

Çevrimdışı murat

 • Tohum
 • *
 • İleti: 23
 • Karma: +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
  • Profili Görüntüle
Ynt: En lezzetli tavuk cinsi (Cornish game)
« Yanıtla #2 : 23 Ekim 2015, 16:45:42 »
değerli paylaşımınız için çok teşekkür ederim

Çevrimdışı Kahraman Çelen

 • Genel Moderator
 • Filiz
 • *****
 • İleti: 64
 • Karma: +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
  • Profili Görüntüle
  • E-Posta
Ynt: En lezzetli tavuk cinsi (Cornish game)
« Yanıtla #3 : 27 Ekim 2015, 13:18:58 »
Benim bu tavuk cornish mi acaba?
Forumda konu açmak ve yorum yapmak için kayıt olunuz.

Kahraman Çelen