Gönderen Konu: Şarap Nasıl Yapılır ( EVDE DOĞAL ŞARAP YAPIMI )  (Okunma sayısı 40147 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hakan Mehmet Karahanoglu

• Yönetici
  • Ağaç
  • Bilgi Paylaştıkça Güzeldir
    • Profili Görüntüle
    • yereltohum
    • E-Posta
EVDE DOĞAL KATKISIZ ŞARAP NASIL YAPILIR
İçerisinde şeker iltiva eden her meyveden şarap yapılır.
Ben üzüm şarabında bilgi sahibi olduğum için sizler ile üzümden şarap nasıl yapılır onu paylaşmak istiyorum.
ÖNCELİKLE İYİ BİR ŞARAP YAPMAMIZ İÇİN DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER.
1.Her üzümden Şarap yapılır ama kaliteli bir şarap şaraplık üzümden yapılır.(şaraplık üzümleri google den araştırın)
2.Şarap yapılacak üzümün iyice olgunlaşması gerekli,yeterli şeker oranına ulaşmamış üzümlerden iyi bir şarap olmaz,alkolü düşük olur.Refraktometre ile üzümlerin şeker oranlarını ölçebilirsiniz.
3.Bağdan bahçeden toplanan üzümlere şarap yapımı ve şişeleme aşamasına kadar asla ve asla bir gram bile su değmemeli,,ve şarap yapılacak üzümler yıkanmamalı.Unutmayın mayalanmayı sağlayacak olan bakteri üzümlerin üzerindediki sisli tabakada.
Unutmayın iyi şarap iyi üzümden yapılır,,ama her iyi üzümden iyi şarap yapamayabilirsiniz.
ŞİMDİ SIRA ŞARAP YAPIMINDA
1.Üzüm tanelerini ister makina ile ister ayakla çiğneyerek patlatmanız gerekli.Üzümün hamur kıvamına gelmesi değil sadece her üzüm tanesinin patlaması yeterli.
2.Çiğneyip ezip patlattığınız üzümlerin sap ve çöplerini ayıklayarak fermentasyon yapacağınız kaba doldurun,sap ve çöpler içerisinde kalırsa acımtırak bir tad verir.
3.Fermantasyon yapacağınız kabın üzerinde yaklaşık kabın hacmine göre %25 lik bir boşluk bırakın fermantasyona geçecek olan üzm taneleri taşarak dışarıya dökülmesin diye.
4.Fermantasyon yapacağınız kaba parçalanmış üzümleri koyduktan sonra üzerini tülbent veya tül gibi bir şeyle örtünüz,tamamen kapatmayınız.Pislik toz filan girmemesi gerekiyor.
5.Fermantasyon işlemi havanın ısı derecesine göre farklılık gösterir,İlk on saatte fermantasyon başlar .
6.Fermantasyon için en uygun hava sıcaklığı +20* ile +30* derecedir.
7.Fermantasyon işlemi 8 gün ila 10 gün kadar sürmeye devam edecektir.DİKKAT !! Bu süreç zarfında malzeme her gün en az 4 defa karıştırılmalıdır ne kadar çok karıştırma yaparsanız o kadar iyidir ben günde en az on defa karıştırıyorum.(Amaç yüzeye çıkan üzüm kabukları küflenmesin ve şarapta koku yapmasın ve aşağıda kalan bakteriler harekete geçsin uyumasın diye)
8.Sıra şimdi 8-10 gün fermantasyona devam eden malzemeyi Posasından Kabuğundan ayırmaya geldi.Yani presleme süzme işlemi.Malzeme ister pres vasıtası ile ister süzgü ile süzülür çıkan kabuk ve çekirdekler atılır.
9.Süzülen malzeme başka temiz bir kaba konur BU kab hava almayacak ve bir plastik hortum vasıtasıyla içerisinde oluşan gazı dışarıya atacak şekilde ayarlanır.
ve bu hortum su dolu bir şişenin içerisine sallanır.Amaç:içerideki gaz dışarıya çıksın ama dışarıdan içeriye oksijen girmesin.
10.Şimdi sıra fermantasyonun bitmesine geldi,bu süreç zarfında asla karıştırmak veya kapağını açmak yok,,fermantasyonun bittiğini su içerisine salladığımız hortumdan çıkan hava kabarcıkları ile anlayacağız,,hava kabarcığı bitti anda fermantasyon tamamlanmış demektir.

DİNLENDİRME SÜRECİ
Fermantasyonu biten malzemeyi,,sallamadan başka bir kaba aktarmanız gerekmekte dibinde tekrardan bir tortu oluşacak bu tortuyu alıyoruz.,,,bu aktarma işlemi en az 15 gün ara ile 4 kez ve her seferinde tortuyu karıştırmadan alınarak yapılacak.her seferinde de plastik hortum ile sifon yapılacak.
Şarabımızın içime hazır hale gelmesi 3 aydır.Bu sürece kadar olan zamanda şarap karanlık ve serin bir yerde muhafaza edilecektir.
3 ay sonunda fermantasyon tamamen bitmiş olacağı için şişeleme işlemine tabi tutabiliriz.
Şişelemede cam şişe ve mantar kullanmanızı tavsiye ederim.
Yapmış olduğunuz şarabı asla plastik şişelerde muhafaza etmeyiniz.
NOT:Unutmayın her TC vatandaşının kanunen 350 lt şarap yapma hakkı vardır.Ama ticari olmamak şartıyla.Yani 350 lt ye kadar şarap imal edip içmek serbest ve yasal,,bir lt bile satmak suç.
Hakan Mehmet Karahanoglu

« Son Düzenleme: 04 Aralık 2016, 01:11:27 Gönderen: HakanKarahanoglu »