Gönderen Konu: Fidan Dikimi Nasıl Yapılır ?  (Okunma sayısı 8060 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Şükrü Yıldızdal

 • Ziraat Müh.
 • Filiz
 • **
 • İleti: 60
 • Karma: +0/-0
  • Profili Görüntüle
  • E-Posta
Fidan Dikimi Nasıl Yapılır ?
« : 03 Şubat 2014, 11:14:33 »
Fidan dikim zamanını, ağaç türlerinin biyolojik özellikleri ve iklim şartları tayin eder. Genellikle büyümenin durduğu andan, sürmenin başladığı zamana kadar geçen süre içersinde ,don olmayan zamanda dikim yapılabilir.Kaplı fidanlar sulamak kaydıyla toprak tavda olduğu zaman her mevsim dikilebilir.

Ülkemizde genellikle ilkbahar,sonbahar ve bazı müsait bölgelerde kış ayları dikim için uygundur.

Ayrıca ,yapraklı tür fidanların yapraklarını dökmüş olmaları ve dikim yapılacak toprağın tavında olması,yani çok kuru veya çamur olmaması gerekir. Toprağın çok ıslak,donlu veya karla örtülü olması halinde dikim yapılmamalıdır.

Fidan ambalajında;naylon torba ve ambalajın bağlanmasında tel kullanılmışsa bunlar mutlaka sökülüp atılmalıdır.

- Fidan çukuru, fidan köklerinin gerektirdiği derinlik ve genişlikte olmalıdır.Fidanı,fidanlıkta yetiştirildiği kök boğazı hizasındaki derinlikte dikmeli,çok sığ veya derin olmamalıdır.

- Fidanın dikiminden önce(yapraklı fidanlar) gerek kök ve gerekse gövde dalları usulüne uygun budanmış olmalıdır.

- Dikimde fidan gövdesinin dik durması sağlanmalıdır.

- Dikim yapılacak toprakta yeteri kadar organik madde yoksa, fidanın beslenebilmesi için toprağa ¼ ü kadar yanmış ahır gübresi ilave edilmelidir.

- Dikimde fidan çukurundaki toprak yeteri kadar çiğnenerek sıkıştırılmalıdır.

- Boylu fidanların rüzgar etkisi ile devrilmemesi için kazık vs. ile tespiti yapılmalıdır.

- İmkanlar varsa dikilen fidanlar, dikimi müteakip bolca sulanmalı yani can suyu verilmelidir.

- Dikilen fidanların normal gelişebilmesi için,sulanması,çapalanması,yabancı otların alınması zararlılardan korunması ve fakir topraklarda gübrelenmesi gerekir.

- Fidanda bir canlı olduğuna göre,gelişmesi için suya mutlaka ihtiyacı vardır.Yalnız üst toprağa bakarak kurudur diye sulamak çok hatalı olabilir. Fidanın köklerinin bulunduğu derinlikteki rutubet durumu önemli olduğundan,bu derinlikteki duruma göre fidan sulanmalıdır.

- Sulamalar arasındaki durumu mümkün olduğu kadar uzatmakta ve sulamanın bolca yapılmasında fayda vardır.Bu suretle fidanın iyi gelişmesine yardım edilmiş olur.

- Fidanın su kadar toprağın içindeki havaya da ihtiyaç vardır. Bunun için fazla sulamadan kaçınılmalıdır.

- Fidanlar,hayvan,böcek,mantar,ot,don,kar kırması,durgun su gibi tehlikelerden korunmalıdır.

- Fidanın daha güzel,daha kuvvetli ve gürbüz olmasını,bol çiçek ve meyva vermesini sağlamak için budama yapılmalıdır.

- Budamanın derecesi ne olursa olsun,ağacın tepe şekli korunmalıdır.İbreli türlerde yalnız kuru ve hastalıklı dallar budanmalı,başkaca bir budama yapılmamalıdır.Bitkilerin tabii yapı ve özellikleri dikkate alınmalı,tabiattaki şekil ve büyüklükte,yani tabii halde bırakıldıkları takdirde daha güzel oldukları unutulmamalıdır.

- Her kişinin, her bahçıvanın budamayı bildiği kabul edilmemeli,budama ehil kişilerce yapılmalıdır.« Son Düzenleme: 03 Şubat 2014, 16:45:57 Gönderen: HakanKarahanoglu »

Çevrimdışı Kahraman Çelen

 • Genel Moderator
 • Filiz
 • *****
 • İleti: 64
 • Karma: +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
  • Profili Görüntüle
  • E-Posta
Ynt: Fidan Dikimi Nasıl Yapılır ?
« Yanıtla #1 : 06 Şubat 2014, 03:33:29 »
Fidan Nasıl Dikilir?

Fidan hayatın başındaki genç bir bitkilerin genel ismidir.Doğru bir şekilde toprağa dikilmeli ve ömrünü sağlıklı olarak kökleri toprağa bağlı şekilde sürdürmelidir.Fidan dikimi için öncelikle dikim yapılacak yerin toprağı ve iklimi fidanın cinsine uygun olarak seçilmelidir.Fidanın cinsine doğru olduğundan emin olunmalı ve sağlıklı kök kısmı bol saçaklı sertifikalı fidan tercih edilmelidir.Bütü bunlar için fidan güvenilir fidancılardan temin edilmelidir.Ayrıca fidan dikilecek arazinin toprak analizi yapmakta fayda vardır.Dikim sırasında hangi gübreden ne oranda kullanılacağı belirlenmelidir.

Fidan Çukur ve Fidan Dikim Mesafesi Nasıl Olmalıdır?

Bir meyve fidanı dikilmeden önce fidan aralıkları,çukur geniliği ve derinliği belirlenmelidir.Bu ölçüler meyve fidanının ve anacının cinsine göre faklılık göstermektedir.Genel olarak kayısı 6x6,kiraz 6x6,ceviz 8x8,badem 5x5 ya da 6x6,armut 5x5,erik 5x5 ya da 6x6 şeftali 5x5 aralıklar dikilebilir.Bodur ve yarıbodur anaçlar ise daha sık dikilebilir.

Fidan Dikim Zamanı Ne Zaman Olmalıdır?

 

Fidan dikim zamanı açık köklü fidanlar için kışın fidanlar yapraklarını döktükten sonra başlar ve baharda fidanlar yapraklanmaya başlayıncaya kadar yani ağaca su yürüyene kadar devam eder.Tüplü fidanlar ise yıl 12 ay 4 mevsim dikilebilir.

Fidan dikimleri kış ayları çok sert geçem yüksek rakımlı yerleşim bölegeleri ve Erzurum,Erzincan  ,Sivas gibi kışları sert geçen illerimizde bahar aylarında,kışları ılık geçen Akdeniz ve ege bölgelerinde sonbaharda yapılabilir.Dikimden önce tarladaki taşlar,yabancı otlar temizlenir.Daha önce buğday veya yonca gibi yem bitkieri ekildiyse tarla traktörle sürülmeli bunun artıkları toprağa karıştırılmalıdır.Daha sonra dikim ağalığına ve tarlanın eğim yapısına göre çeşide göre dikim şekli belirlenir ve çukurlar açılmaya başlanır.Çukurlar burguyla ya da kepçe yardımıyla açılsa daha sağlıklı olur.Çukurlar 50 cm den daha derin açılacaksa bu seviyeden sonra toprak ayrı bi yere konulur ve dikimde kullanılmasa daha iyi olur.Daha sonra çukurun tabanına toprak analiziyle önerilen fosforlu ve potasyumlu gübreler çukura dökülür.Fidan dikildikten sonrada üstte kalan toprağa belirli oranda hayvan gübresi verilebilir.Ağaç gövdesine yakın verilmese daha doğru olacaktır.
Forumda konu açmak ve yorum yapmak için kayıt olunuz.

Kahraman Çelen