Gönderen Konu: Çuvalda Patetes yetiştirdim  (Okunma sayısı 20153 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hakan Mehmet Karahanoglu

• Yönetici
  • Ağaç
  • Bilgi Paylaştıkça Güzeldir
    • Profili Görüntüle
    • yereltohum
    • E-Posta
Çuvalda Patetes yetiştirdim
« : 20 Mayıs 2014, 22:13:43 »
Çuvalda patates yetiştirmek sanıldığı kadar zor değil,bir çuval içerisinde 40,50 kg patates yetişebilir,çuval içerisine 15 cm seviyede toprağı serdikten sonra iri ve her birinde 2,3 göz olan bölünmüş patatesleri koyun,,ve üzerine 15cm toprak ekleyin,bir süre sonra dışarı çıkan filizler 20 cm geldiğinde tekrar üzerlerine 15 gün arayla 15 cm toprak ekleyin,ve bu işlemi çuvalın ağzına gelene kadar yapın,bu kadar basit ben bir keresinde 50 kg kadar patates almıştım.çok basit bir sistem 50 cm2 alan yeterli.

Sevgili arkadaşlar daha öncede konusunu  açmış olduğum çuvalda patates yetiştirmek ile alakalı tekniği bizzat denedim ve olumlu sonuç aldım,,yaklaşık üç ay gibi kısa bir sürede çuvala koymuş olduğum bir tek patatesten takriben iki kg yakın patates aldım,,Aslında bir ay kadar daha bekleseydim daha fazla ve daha iri patatesler alabilirdim ama ben sabırsızlandım ve çuvalı açtım,,deneme amaçlı yaptığım için çuvalı küçük tutmuştum,demekki daha büyük bir çuvalda bir tek patatesten onlarca kg patates yetiştirmek mümkün.Tek yapmanız gereken çuvaldaki toprağın yumuşak ve taşsız toprak olması,sürekli nemli tutmanız.

« Son Düzenleme: 25 Ağustos 2015, 10:30:32 Gönderen: HakanKarahanoglu »

Çevrimdışı Yasin Mustafa Yılmaz

• Tohum
  • *
    • MSN Messenger - menimen14@hotmail.com
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
Ynt: Çuvalda Patetes yetiştirdim
« Yanıtla #1 : 21 Mayıs 2014, 00:45:45 »
Tahmihi kaç saatlik bir güneş ışığı yeterli olur acaba?
Forumda konu açmak ve yorum yapmak için kayıt olunuz.

Çevrimdışı selma

• Tohum
  • *
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #2 : 21 Mayıs 2014, 10:05:59 »
Hakan bey tebrik ederim, harika bir iş başardınız. Ben de sizin yönteminizle daha önce anlattığınız gibi yetiştirmeyi düşünüyorum. Teşekkür ederim bu güzel bilgileriniz ve deneyiminizi paylaştığınız için, berketli olsun. Selamlar.

guppy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 21 Mayıs 2014, 13:17:57 »
Tebrikler güzel uygulama.

Çevrimdışı Müfit Çıkrıkçıoğlu

• Tohum
  • *
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #4 : 21 Mayıs 2014, 18:17:20 »
Bir çok sebze ürettim ama pataes hiç denememiştim merak ediyordum,emeğinize sağlık deneyeceğim.

Çevrimdışı Nazan

• Tohum
  • *
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #5 : 20 Ağustos 2014, 15:51:21 »
merhaba arkadaşlar,
pateteslerimi  dikeli 2,5 ay oldu acaba büyümüşlermidir açayım mı ne dersiniz ...çok merak ediyorum
n@z@n

Çevrimdışı Lale Teyze

• Tohum
  • *
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #6 : 20 Ağustos 2014, 23:04:14 »
Merhaba. Ben de yeni denemeye başladım; nasıl olacak diye merak ediyordum ki fotoğraflarınızı gördüm. Önümde uzun bir yol var anlaşılan. Ellerinize sağlık Nazan, muhteşemler.

Çevrimdışı Nazan

• Tohum
  • *
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #7 : 21 Ağustos 2014, 11:15:14 »
toprağın kumlu ve gevşek bir toprak olması gerekiyormuş.  ayrıca patetesleri çuvalım çok kenarlarına dikmeyin daha sonra çuvalı yükseltip toprak ilave ettiğinizde büyüyemiyorlar. bu yüzden benim çuvalda bazı kökler büyüyemedi 6 kökle başladık şimdi ise 2 kök var . umarım içerde büyümüşlerdir toprağın altını  çok merak ediyorum ...Lale hn. sizede kolay gelsin gelişmeleri burdan iletirim..
n@z@n

Çevrimdışı Hakan Mehmet Karahanoglu

• Yönetici
  • Ağaç
  • Bilgi Paylaştıkça Güzeldir
    • Profili Görüntüle
    • yereltohum
    • E-Posta
« Yanıtla #8 : 21 Ağustos 2014, 15:26:55 »
Nazan hanım siz bu işi başarılı bir şekilde gerçekleştirmişsiniz,emeklerinize sağlık,,tepedeki patates yaprakları sararmaya başladımı patatesler oldu demek,,çuvalı ters çevirip boşaltın güzelim patatesleri afiyetle yiyin,tebrikler

Çevrimdışı Nazan

• Tohum
  • *
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #9 : 21 Ağustos 2014, 16:57:53 »
tşk. ederim Hakan bey . biraz daha bekleyelim bakalım ne çıkacak ... yada diyorum ki çuvalın tabanına bir kesik atsam alttaki büyüyenleri alsam olur mu acaba ne dersiniz.
n@z@n

Çevrimdışı Lale Teyze

• Tohum
  • *
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #10 : 21 Ağustos 2014, 17:41:54 »
Evet Sevgili Nazan, toprağı kumlu gevşek yaptım. Sürekli nemli olması gerektiğini öğrendim. Ancak ilk denemem, çok  umutlu olmasam da  hevesle başında bekliyorum.
Yazdıklarınızı takip edeceğim, seneye kesin başaracağım.

Çevrimdışı Nazan

• Tohum
  • *
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #11 : 21 Ağustos 2014, 18:10:31 »
benim de ilk denemem umarım çuvalı açınca güzel süprizlerle karşılaşırız...
n@z@n

Çevrimdışı Lale Teyze

• Tohum
  • *
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #12 : 21 Ağustos 2014, 19:08:17 »
Sizinkiler harika görünüyor. Öğrenmek istediğim ekimden önce çok mu filizlenmiş olması gerekiyor ? Geçenlerde burada bir fotoğraf gördüm, patates salkım saçak ve ekime hazırdı. Doğrusu benimkinin onunla pek ilgisi yoktu.

Çevrimdışı Nazan

• Tohum
  • *
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #13 : 22 Ağustos 2014, 11:31:08 »
Benim ekdiklerim de  saçaklanmamışdı sadece cücükleri vardı , üstelik patetesleri kesmeden bütün olarak koymuşdum ,sonra merak ettim oluyorlarmı diye ,toprak 20-30 cm yüksekliğindeyken yaprakların diplerini biraz karıştırdım ve patetesler saçaklanmışdı uçlarında da minik patetesler vardı. aslında saçaklandırıp dikersek daha kısa sürede sonuç alırız diye düşünüyorum....
n@z@n

Çevrimdışı Lale Teyze

• Tohum
  • *
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #14 : 22 Ağustos 2014, 14:17:46 »
Ben de sizin anlattığınız gibi ektim Nazan. Ve işte tam da söylediğiniz gibi,  patatesi saçaklandırmayı nasıl yapacağız; bunu bilemiyorum.
Sanırım ben mevsimi de biraz geçirdim. Olsun, hevesle bekleyeceğim. Sizin yazdığınız her satır bana rehber oluyor. Çok teşekkür ederim Sevgili Nazan.