Gönderen Konu: Tohumları nasıl saklayabiliriz  (Okunma sayısı 5753 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hakan Mehmet Karahanoglu

• Yönetici
  • Ağaç
  • Bilgi Paylaştıkça Güzeldir
    • Profili Görüntüle
    • yereltohum
    • E-Posta
Tohumları nasıl saklayabiliriz
« : 31 Ocak 2014, 17:54:49 »

Tohumları Nasıl Saklayabiliriz?
Tohumların belirli bir çimlenme zamanları bulunur. Çimlenme ömrü diyebileceğimiz bu süreden sonra tohumlar canlılıklarını yitirmiş olurlar. Tohumları beklettiğimiz ortam ışık almayan karanlık, nemden uzak ve serin bir yer olmalı. Derin dondurucuda da bekletebiliriz. Ancak nemlenme ihtimali sebebiyle bozulabilir. Bunu önlemek için vakumlanmış paketleri derin dondurucuya koyabiliriz. Tohumları beklettiğimiz kaplara meşe odunu külü koyarak nemini uzaklaştırabiliriz
« Son Düzenleme: 21 Mart 2018, 17:55:08 Gönderen: Hakan Mehmet Karahanoglu »

Çevrimdışı sahindogan

• Tohum
  • *
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
Ynt: Tohumları nasıl saklayabiliriz
« Yanıtla #1 : 18 Ağustos 2014, 04:45:55 »
Bir sorum olacak... Hangi tohumlar için gecerli bu? O kadar tohumları buzdolabında nasıl saklayacağız.. Babam 50 yıldır bostan tarla yapıyor ben hiç görmedim dolapta sakladıgını... kucuk bezlere dolayıp dolayıp kaldırım sabdıgında saklıyordu.. Bu yazınızı okuyunca kafam karıstı... Konuyu biraz açarsanız sevinirim...İyi çalışmalar

Çevrimdışı BLaCKSouL1903

• Tohum
  • *
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #2 : 15 Mart 2015, 13:58:37 »
Ben de bakliyat tohumları hariç diğerlerini dolapta saklamıyorum. Nohut, fasulye, barbunya, bakla gibi tohumların kurtlanma riski olduğundan dolapta saklanmasında fayda vardır. Diğer tohumları (domates, biber, patlıcan, kabak, vs.) ağzı sıkıca kapanan plastik kutularda, karanlık ve nemsiz ortamda saklıyorum ve bir sorun çıkmıyor. Ancak saklama işlemi öncesi tohumların bir süre gazete veya bir bez üzerinde kuruması beklenip sonra saklanması gerekir. Yoksa kapalı kutuda çürüme yapabilir. Bildiklerim ve deneyimlediklerim bu kadar. Sağlıcakla.

Çevrimdışı Hakan Mehmet Karahanoglu

• Yönetici
  • Ağaç
  • Bilgi Paylaştıkça Güzeldir
    • Profili Görüntüle
    • yereltohum
    • E-Posta
« Yanıtla #3 : 10 Mayıs 2015, 15:16:46 »
BLaCKSouL1903  Haklısınız bakliyat tohumlarında kurtlanma ve böceklenme çok sık yaşanan sorunlar,,bunu ben tohum paketlerinin içerisine kuru kekik koyarak önlüyorum,,tavsiye ederim