Gönderen Konu: Hakan Karahanoglu Bahçesi Seferihisar/İZMİR  (Okunma sayısı 10319 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hakan Mehmet Karahanoglu

• Yönetici
  • Ağaç
  • Bilgi Paylaştıkça Güzeldir
    • Profili Görüntüle
    • yereltohum
    • E-Posta
Hakan Karahanoglu Bahçesi Seferihisar/İZMİR
« : 31 Ocak 2014, 16:28:54 »

Artık apartmanda yaşamak istemiyorum.Şehrin kalabalığından gürültüsünden havasından bunlamaya başladım.Apartmanda yaşamak istemiyorum çünkü Alternatif Yaşama kıyısından da olsa bir başlangıç yapmak istiyorum. Seferihisardaki bahçemde sebze, mevye yetiştirmeyi çok sevi,yorum.Doğanın saatini yakalayamazsan tüm çaban boşa gidiyor. Tohumları ekmek için, filizlenen tohumları bahçeye almak için, bahçeyi bellemek için, sulamaya başlamak ve bitirmek için, ürünleri toplamak için , çapa yapmak için doğru zamanı bulmak gerekiyor.Yerel ve doğal tohumları yaşatmak için ben ve arkadaşlarım bir grub kurduk çeşitli tohum takas etkinlilerine gidiyor,insanların birbirleri ile yerel tohumları takas yoluyla çoğaltmasını sağlıyoruz.Toprak ile uğraşmak sanıldığı kadar kolay değil. Bahçem 1250 metrekare. Bu kadar büyük bahçede ağaçları budamak,sebze dikilecek yerleri bellemek bayağı yoruyor insanı.Bu yorgunluk çözüme odaklı, büyük düşünen bir beyinde şu soruyu oluşturuyor,,,Bahçemde tavukmu horozmu bilmediğim 8 baş kanatlı ile kümes hayatına başladım,,sonradan 4 horoz 4 tavuk olduğunu öğrendim, önce onlara küçücük ama korunaklı minik bir kümes inşaa ettim,haftanın her günü yanlarında olamayacağım için onlara otomatik yemlik ve suluk sistemleri uyguladım bir hafta kümese uğramasam onlara yetecek kadar yem ve su mevcut bulunuyor. Kümes bakımından çıkardığım sonuçlar: Bir kümese bir horoz lafı boşuna değil, Denizliden bir arkadaşımın gönderdiği Denizli horozunu ve tavuğunu akşamdan kümese diğerlerinin yanına bıraktım,sabah kalktığımda bir de ne göreyim horoz kan revan içinde hemen diğer horozlardan birini kestim diğer üçünü bir arkadaşa yerine tavuk yavrusu vermesi için teslim ettim ve kümeste ancak sukuneti sağladım,şimdilik sorun yok 4 tavuk bir horoz gül gibi geçiniyorlar,Onladan ilk yumurtayı aldığım anki mutluluığumu kelimelerle tarif edemem 50 kuruşluk yumurta beni öylesine mutlu etmiştiki anlatamam. şimdi daha büyük bir kümes yaparak işi ilerletme safhasındayım.
Tavuk yemine verdiğiniz para, marketten alacağınız yumurta parasından fazlaya geliyordu ilk zamanlar sonra işi uyandım ve hayvanları bahçeye salmaya başladım,ot,böcek,solucan,toprak yiyerek karınlarını doyurmaya başladılar,arada takviye buyday da veriyorum mutfaktaki sebze atıkları ve salatalardan kalanlara bayılıyorlar.Benim çabam zamanı gelip (gelirse) sistemden kaçmayı başardığım zaman, Alternatif Yaşam’a bocalamadan başlamak. Bu yüzden 3 senedir SİSTEM’in içinde Alternatif Yaşam tecrübeleri edinmek adına mücadele veriyorum.ve sonunda başardım şimdi bahçemde köpeğim max ile sakin bir hayat sürüyorum,

« Son Düzenleme: 05 Şubat 2016, 13:39:30 Gönderen: HakanKarahanoglu »

Çevrimdışı Kahraman Çelen

• Genel Moderator
  • Filiz
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
Ynt: Hakan Karahanoglu Bahçesi Seferihisar/İZMİR
« Yanıtla #1 : 08 Şubat 2014, 01:23:59 »
Seferihisarın simgesi salyangozlarıda unutmamışsın.
Forumda konu açmak ve yorum yapmak için kayıt olunuz.

Kahraman Çelen

• Yönetici
  • Ağaç
    • Profili Görüntüle
    • yereltohum
    • E-Posta
« Yanıtla #2 : 09 Şubat 2014, 02:14:39 »
Evet,,sakin şehir ünvanı alan Seferihisar'ın simgesi salyangoz dur.Hatta şehir merkezinde dev salyangoz heykelleri ayrı bir güzellik abidesi,havası,suyu,toprağı ve insanına hayran olduğum bir yer

Çevrimdışı banusemiha

• Tohum
  • *
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #3 : 27 Mart 2014, 14:19:49 »
Ne güzel siz de ekecek toprağı ve bahçesi olan insanlardansınız..İnşallah isteyen herkese Allah nasip eder..

Çalışmalarınızı paylaşırsanız bizler de bu güzellikleri görme fırsatı buluruz..Çalışmalarınızda ve sitenizde başarılar dilerim..

Çevrimdışı İsmail Çenberci

• Tohum
  • *
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #4 : 10 Nisan 2014, 21:12:15 »
Hakan bey emeklerinize sağlık siz bu işi severek yapanlardansınız bir gün İzmire gelirsem muhakkak sizi ve bahçenizi görmek isterim

• Yönetici
  • Ağaç
    • Profili Görüntüle
    • yereltohum
    • E-Posta
« Yanıtla #5 : 24 Nisan 2014, 00:07:59 »
Elbette İsmail bey her zaman beklerim,misafir başımızın tacı.Rahmetli dedem Memed ağa hep derdi misafiri çok gelen evin bereketi eksik olmaz.

Çevrimdışı birol

• Tohum
  • *
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #6 : 24 Eylül 2014, 08:37:13 »
Hakan bey bahceniz cok güzel doya doya yaşıyorsunuz güzellikleri. Benim bahcemde izmir kemalpaşa tarafında ama bahce denmez sizinkilerin yanında, tarla desek daha uygun olur. gerci tarla deyincede insanın aklına büyük bir yer geliyor öyle değil aslında sadece görünümü tarla gibi henüz bahce görünümüne getiremedim. Bahcenizde maşallah her türlü meyve sebze yetiştiriyorsunuz allah ağız tadıyla yemek nasip etsin.

• Yönetici
  • Ağaç
    • Profili Görüntüle
    • yereltohum
    • E-Posta
« Yanıtla #7 : 01 Ekim 2014, 21:40:03 »
Teşekkür ederim Sayın Birol,,inşallah allah sizede kısmet eder.